ANTALYA MURATPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İş Sağlığı ve Güvenliği-Güvenlik Kültürü “SLOGAN YARIŞMASI” Ödül Töreni

İş Sağlığı ve Güvenliği-Güvenlik Kültürü “SLOGAN YARIŞMASI” Ödül Töreni

4-10 Mayıs İş Sağlığı ve güvenliği Haftası kapsamında düzenlenen, Lise ve Ortaokullar arası İş Sağlığı ve Güvenliği-Güvenlik Kültürü “SLOGAN YARIŞMASI” ödül töreni Muratpaşa İlçesi Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Abdullah KARA salonunda düzenlendi.

Öğrencileri İş Sağlığı ve Güvenliği alanında bilgilendirmek ve iş kazalarını engelleme konusunda bilinçlendirme, güvenlik kültürü oluşturma çalışmaları kapsamında Lise ve Ortaokullar arası düzenlenen “SLOGAN YARIŞMASI” ödül törenine,İlçemiz Kaymakamı Sedat Sırrı ARISOY, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet KARABACAK, Şube Müdürleri, Okul Yöneticileri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı. 

Törende Açılış konuşmasını yapan Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Güvenliği Uzmanı Metin SAĞLAM “Güvenlik Kültürü bir davranış biçimidir. Güvenlik kültürünü benimseyerek hayatımızın her aşamasına uyarlamalı, Güvenli yaşam tarzını benimsemeli attığımız her adımda “ÖNCE GÜVENLİK” demeli ve en önemlisi “BANA BİR ŞEY OLMAZ” demekten vazgeçmeliyiz. 

Çok büyük bir aileyiz 5900 çalışanımız var. Bütün okul ve kurumlarımızda Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışan Eğitimini planladık. Bugüne kadar 3913 çalışanımızın eğitimleri tamamlanmış ve 40 okul ve kurumuzda toplamda 1987 çalışanımızın eğitimleri de planlandı. Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışan Eğitimini almayan hiç kimse kalmayacaktır. Bütün okul ve kurumlarımızda tehlike kaynakları tespit edilerek iyileştirme ve ortadan kaldırma çalışmaları devam etmektedir. Okullarımızda öğrencilerimiz, velilerimiz ve çalışanlarımız için daha güvenli ortamlar oluşturabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Kalite yönetimine uygun olarak yürütmekteyiz. 3 Yıl İçinde bütün okullarımızda OHSAS 18001 belgesi almayı hedeflemekteyiz” dedi.

Törende söz alan Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet KARABACAK “Yasa çıkarmanın tek başına yeterli olmayacağını, bir iş sağlığı ve güvenliği kültürünün de oluşturulması gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Sağlıklı ve güvenli iş yerlerinin oluşması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi için hepimize düşen sorumluluklar var. Bu konudaki çabaların siz değerli okul müdürü arkadaşlarım ve çalışanlarımız tarafından desteklenmesi, iyi uygulamaların paylaşılması süreci hızlandıracaktır. Bizler zaten OGOS (Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanması) kapsamında birçok güvenlik tedbirini okullarımızda alıyor ve bunların takipçisi oluyoruz.2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Güvenliği Yasası uygulamada 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle bütün kamu kurumlarında da yürürlüğe girecek.  Aradan geçen bu 4 yıllık süreçte eksiklerimizi tamamlamaya çalıştık. Özellikle 2014/16 sayılı genelgemiz yapılması gereken acil işlerimizle ilgili bize rehberlik yaptı.

Çalışanlarımızı iş kazaları ve meslek hastalıklarından koruyacak önlemleri almak bizim en önemli görevimizdir. “SAĞLIKLI VE GÜVENLİ BİR ORTAMDA ÇALIŞMA HAKKI, İNSANIN EN TEMEL HAKLARINDAN BİRİDİR”

İşte bundan sebeptir ki “Sürdürülebilir İş Sağlığı ve Güvenliği” bizim önceliğimiz olacaktır.

Sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışma hakkı, insanın en temel haklarından biridir. Ancak yapılan çalışmalara ve alınan mesafelere rağmen, halen bu konuda arzu edilen seviyenin oldukça gerisinde kalındığını söyleyebiliriz. Bu konuda Bunun en büyük sebebi İş Güvenliği ne olan inanmışlık seviyesinin çok düşük olmasıdır.

Yalnızca tedbir alarak  sorunları çözmek mümkün değildir. Çalışanlarımızın da gerekli hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği bilincinin topluma mal edilmesi ve sorunların tüm tarafların katılımıyla çözülmesinin, ancak çalışan, işveren, sendikalar ve idarenin birlikte hareket etmesiyle mümkün olacaktır” dedi. 

“GÖZLÜĞÜ, BARETİ TAK GELECEĞE GÜVENLE BAK” sloganı ile Liseler Arasında birinci olan Metin Nuran Çakallıklı Anadolu Lisesi öğrencisi Arda YILMAZ’a ödülünü Muratpaşa İlçe Kaymakamı Sedat Sırrı ARISOY verdi. 

“KAZANIN BÜYÜĞÜ İHMALİN KÜÇÜĞÜ İLE BAŞLAR” sloganı ile İlkokullar Arasında birinci olan Güvenlik Ortaokulu öğrencisi Ahmet Hamit DOĞAN’a ödülünü Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet KARABACAK verdi.

“İŞİN GÜVENLİ, HAYATIN CANLI OLSUN” sloganı ile İlkokullar Arasında birinci olan Melahat Faraçlar İlkokulu öğrencisi Mert Nizamettin Oral’a ödülünü Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet AKAY verdi. 

 

“İŞTE GÜVENLİK İHLALİ, BİR CANIN İHMALİ” sloganı ile ortaokullar Arasında ikinci olan Naciye Havva Manavuşak Ortaokulu öğrencisi Hayriye Serra ALAY’a ödülünü Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Recep ÖZTÜRK verdi. 

 “BARETİNİ TAK,HAYATINA BAK” sloganı ile Ortaokullar Arasında üçüncü olan Melahat Faraçlar Ortaokulu öğrencisi Aybars AKTAŞ’a ödülünü Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hülya YÜZGEÇ verdi. 

 

"ÖLMEN GEREKMEZ,ÖNLEM GEREKİR” sloganı ile Liseler Arasında ikinci olan Şehit Serkan Çölkesen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Mahmut Ceyhun ADAK’a ödülünü Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent ULUDAĞ verdi. 

 “BARETSİZ ÇALIŞMA,BENİ SENSİZ BIRAKMA” sloganı ile Liseler Arasında üçüncü olan Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi İrfan SAĞLAM’a ödülünü Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa SAKARYA verdi.


24-05-2016
24-05-2016
24-05-2016
24-05-201624-05-2016

Sinan Mahallesi 1250 Sokak No 9 Kat 5 07040 Muratpaşa Antalya - 242 247 84 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.