ANTALYA MURATPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Halil ÜNAL´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Halil ÜNAL´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Kıymetli Meslektaşlarım;

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesiyle, 1981 yılından bu yana kutlanmakta olan “Öğretmenler Günü “ nüz  kutlu olsun.

Dünyanın  en değerli varlıkları olan siz öğretmenler.  Bu gün Türk öğretmenlerinin şeref günüdür. Ona olan saygıyı yenileme, onun yüceliğini anma günüdür. Böyle anlamlı bir günde hepinizi sevgiyle candan kutluyorum.

Öğretmen, peygamber mesleğini icra eden kişidir. Peygamberimiz Hz Muhammed (S.A.S) “Ben ancak muallim olarak gönderildim.” Diyerek kendisini öğretmen zümresine nispet ediyor.

Hz. Ali (R.A);  Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. Diyor.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

Sokrates;  Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü, onun eseri her şeydir ve hem de hiçbir şeydir. Derken;.

Bu kadar şerefle anılan bir mesleğin mensupları olarak ne kadar ağır bir yükün emanetçileri olduğumuzun  bilincinde olmalıyız. Hepimiz  bilmekteyiz ki milletlerin var oluşlarını ve yok oluşlarını belirleyen öğretmenlerdir.

Mustafa Kemal Atatürk,  ‘Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ sözü ile bunu en güzel şekilde dile getiriyor.

Öğrenci, evde anne -babasının, okulda ise   öğretmenin  karakterini kopyalar.Toplumda  bu gün yaşanan ahlaki erozyon  ve çöküntüye  karşı öğretmenlerin, bir değişim süreci başlatmaları  gerekir.

Bu değişimin  harcı milli,manevi ve tarihi kültürümüz olmalıdır.  Kendi değerlerimiz  ile yaşamak, kendi değerlerimize dayanmak ve kendi değerlerimiz üzerinde ayakta durmamız gerekir. Çünkü,Bizim türküler başkalarının sazıyla çalınmıyor.

Her öğretmenin, Çocukların dünyasını keşfedebilmeleri için en büyük yardımcıları  sevgi ,şefkat ve  ilgi olmalıdır.  Öğretmenin bildiği diller arasında gönül dili mutlaka olmalıdır.

Öğretmen devamlı kendini yenilemeli çağın gereklerine uygun bilgi ve donanıma sahip olmalıdır. Çünkü, Dünkü güneş ile bu günkü çamaşırları  kurutamazsınız.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal ve bir hizmet mesleğidir. Öğretmen,toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesidir.“Çocuk boş bir levhadır, üzerine neyi yazarsanız onu okursunuz.”.

İnsanı sevmeyi, bu milleti bir arada tutan temel değerlere bağlılığı, vatan ve bayrak sevgisini, ne için yasayıp ölünmesi gerektiğinin bilincini, dostunu, düşmanını nesillere öğretecek olan bizleriz.

Kıymetli arkadaşlarım; 

Tüm öğrencilerimizi öz evladımız gibi görmek ve ona göre davranmak durumundayız. 

Unutmayalım ki ; 

Hammaddemiz insandır ve hata yapma şansımız yoktur. 

Hatamız, toplumun felaketi olacaktır.

Mesleğe yeni katılan öğretmen arkadaşlarımıza aramıza hoş geldiniz diyor; emekli olan öğretmen ablalarımıza ve ağabeylerimize bundan sonraki hayatlarında huzur temenni ediyor; şehit olan ve ahirete irtihal eden öğretmenlerimize de Allahtan rahmet diliyorum.”

Hepinizin öğretmenler gününü kutlar, sevgi ve  saygılar sunarım.                   

 

Sinan Mahallesi 1250 Sokak No 9 Kat 5 07040 Muratpaşa Antalya - 242 247 84 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.