ANTALYA MURATPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEBBİS İSG Veri Girişi

Okul ve kurumlarımızda MEBBİS üzerinden İSG modülüne yapılacak olan veri girişlerinin sorunsuz ve hatasız işlenmesi için"MEBBİS üzerinden İSG modülüne veri girişi" konulu eğitim İlçe Koordinatörümüz İş Güvenliği Uzmanı Metin SAĞLAM tarafından Falez MTAL Abdullah Kara Toplantı Salonunda okul/kurumlarımızda İSG den sorumlu müdür yardımcısı ve Risk Değerlendirme ekibinde görevli bir öğretmenimizin katılımıyla 15/11/2016 tarihinde saat 14:00 te verildi.
MEBBİS İSG Veri Girişi

 

Eğitimin açılış konuşmasını Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet KARABACAK yaptı.

Konuşmasında “6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu İşverenlerimize ve çalışanlarımıza yetki ve yükümlülükler getirmiştir. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de risklerden korunma ilkeleridir. Okul ve kurumlarımızda riskleri belirlemek ve bu riskleri ortadan kaldırmak veya risklerden doğacak sorunları en aza indirmek siz değerli okul müdürlerimizin yani işverenlerimizin yükümlülüğünde olduğunu unutmayalım. Bizler sizlere sadece bu konuda rehberlik edebiliriz. Bunun için buradayız.

            Okul ve kurumumuzun ana kapı girişinden başlayarak çatısı dahil risklerden arındırılarak güvenli çalışma ortamlarını yaratmak zorundayız. Bu güvenli ortamlar sadece biz çalışanlar için değil okulda eğitim gören öğrencilerimiz ,okula ziyarete gelen velilerimiz içinde çok önemlidir. Unutmayınız ki okul ve kurumlarımızda belirleyeceğimiz tehlikeleri ve bu tehlikelerden kaynaklı oluşabilecek riskleri ve bu riskleri ortadan kaldırmak ise bütün çalışan arkadaşlarımın iş sağlığı güvenliğine inanarak katılımı ile mümkün olacaktır.

            İnanmışlık seviyemizi ne kadar yukarda tutarsak bizler okullarımızda hedef olarak belirlediğimiz üç yıl içinde ulaşacağımız kalite yönetimi yani Ohsas 18001 belgesi ne sahip olabiliriz Ohsas 18001 yani iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi… sizler sakın ola ki okullarımızda riskleri planlarken ihmalkar davranmayın, bundan da bir şey olmaz demeyin . 30.12.2012 tarihinde yürürlüğe giren iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliği bu işin nasıl yapılacağı ile bize ayrıntılı bilgi vermektedir.

Tam 1 yıl öncesinden siz değerli okul yöneticilerimizden okul ve kurumlarımızın özelliklerine uygun risk değerlendirme ekiplerinin kurulması istenmişti ve bu ekiplere rehberlik etmek amacıyla müdürlüğümüz iş güvenliği uzmanı metin sağlam tarafından kontrol listeleri oluşturuldu ve sizlere gönderildi.Uygulanan bu kontrol listeleri sayesinde okul ve kurumlarımızda ki riskler belirlendi şimdi sıra bu riskleri MEBBİS üzerinden İSG modülüne işlemekte. Ancak veri girişlerinin hatasız olması çok çok çok önemli

Bunun için buradayız

  • MEBBİS+İSG modülüne girilen verilerin idari ve hukuki bağlayıcılığı dikkate alınarak yetkilisinden başkası tarafından verilerdeki düzeltmelerin önlenmesi amacıyla her türlü düzeltme taleplerinin ilçe İSG büro yöneticilerine yazılı olarak bildirilmesi.
  • Hukuki idari iş ve işlemlerin bağlayıcılığı dikkate alınarak gerçekleştirme tarihleri (termin süresi) içinde sorumlu birimler tarafından gerekli düzeltici önleyici kontrol tedbirleri alınarak düzenleme ve iyileştirmelerin yapılması okul/kurum bilgilerindeki eksikliklerin Risk değerlendirme bilgilerinin MEBBİS+İSGB modülüne herhangi bir yazışmaya gerek kalmadan girilmesi
  • Süresi içerisinde girilmeyen veri ve bilgiler ile yanlış ve eksik gelen verilerin işveren veya işveren vekilinin sorumluluğunda olduğunun bilinmesi
  • Hukuki ve idari açıdan herhangi bir durumda MEBBİS+İSGB modülünde kurum RİSK değerlendirme işlemleri kaydındaki bilgi ve verilerin güncel olduğu kabul edileceğinden kayıtların en fazla üç iş günü içinde güncellenmesi ve tek kaydın sistem üzerinden tutulması sadece bir nüshasının risk değerlendirme ekibi tarafından imzalanarak işverence muhafaza edilmesi

    Veri girişleri için son gün 30 Kasım 2016. Bu tarihten sonra sistemin kapanacağını unutmayalım. Hepinize duyarlı davranışınızdan dolayı teşekkür eder okul ve kurumlarımızda iyi örneklerin çoğalması ve yaygınlaştırılması dileğiyle sağlıklı günler dilerim” diyerek sözlerine son verdi.
21-11-2016

Sinan Mahallesi 1250 Sokak No 9 Kat 5 07040 Muratpaşa Antalya - 242 247 84 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.